Συνδιδασκαλία στα μαθήματα “Νεοελληνική Γλώσσα και Λογοτεχνία” και “Βιολογία” με θέμα: “ Χαρακτηριστικά της εφηβικής ηλικίας – Βιώματα – Ο εφηβικός εγκέφαλος”

Τη Δευτέρα, 20 Μαρτίου 2023, την 4η ώρα, πραγματοποιήθηκε με το Τμήμα Α1 στην αίθουσα προβολών του ΓΕ.Λ. Ευηνοχωρίου συνδιδασκαλία στα μαθήματα “Νεοελληνική Γλώσσα και Λογοτεχνία” και “Βιολογία” με θέμα την εφηβεία, τα χαρακτηριστικά της και τους βιολογικούς παράγοντες που επηρεάζουν τη συμπεριφορά των εφήβων. Οι μαθητές/-τριες μοιράστηκαν τις σκέψεις τους σχετικά με το πώς βιώνουν την εφηβεία και ενημερώθηκαν για το πώς η δομή του εγκεφάλου στην εφηβική ηλικία μπορεί να επηρεάσει τις αποφάσεις, τα συναισθήματα, τη συμπεριφορά και τις αντιδράσεις τους. Κατά τις μαθησιακές δραστηριότητες αξιοποιήθηκαν καταγεγραμμένες μαρτυρίες- απαντήσεις  των μαθητών/-τριών στο ερώτημα “τι σημαίνει για εμένα η εφηβεία”, το λογισμικό WorditOut για την αποτύπωση γραφικής απεικόνισης των κυρίαρχων ιδεών τους καθώς και διαδραστική παρουσίαση PowerPoint που βοήθησε σημαντικά να κατανοήσουν τα παιδιά τις διαφορές στον εγκέφαλο εφήβων – ενηλίκων και τους λόγους που οι έφηβοι είναι επιρρεπείς στην πίεση των συνομηλίκων και σε παρορμητικές συμπεριφορές που μπορεί να αποβούν επικίνδυνες.

Η συνδιδασκαλία πραγματοποιήθηκε από τις καθηγήτριες  κα Αικατερίνη Ασημακοπούλου , ΠΕ02 και κα Άννα Αντωνακοπούλου, ΠΕ04.04 και την παρακολούθησαν στο πλαίσιο της συναδελφικής παρατήρησης ο Ενδοσχολικός Συντονιστής Τάξεων  κ. Δημήτριος Γιαννόπουλος,  ΠΕ86  και η  Παιδαγωγική Σύμβουλος-Μέντορας και Συντονίστρια Γνωστικού Πεδίου κα Ελένη Τζάνη, ΠΕ02.

1679335862000 1679335862014 1679335862029 1679335861948